Wolni z wolnymi, równi z równymi i zacni z zacnymi.

Rex regnat et non gubernat

 • Thomas Jefferson

  Kiedy obywatele obawiają się swojego rządu, jest to tyrania. Gdy to rząd obawia się obywateli, mamy do czynienia z wolnością.
 • Margaret Thatcher

  Unia Europejska jest skazana na niepowodzenie, gdyż jest czymś szalonym, utopijnym projektem, pomnikiem pychy lewicowych intelektualistów.
 • Włodzimierz Lenin

  Socjalizm to nic innego jak państwowy monopol kapitalistyczny stworzony dla korzyści wszystkich ludzi.
 • Ralph Waldo Emmerson

  Religia jednego wieku staje się literacką rozrywką następnych.
 • Soren Kierkegaard

  Są dwa sposoby w jakie człowiek może dać się ogłupić. Pierwszy to uwierzyć w rzeczy nieprawdziwe. Drugi, to nie wierzyć w prawdziwe.
 • Ayn Rand

  Jako że nie istnieje taki byt, jak “społeczeństwo”, ponieważ społeczeństwo to pewna liczba indywidualnych jednostek, zatem idea, że “społeczny interes” jest ważniejszy od interesu jednostek, oznacza jedno: że interes i prawa niektórych jednostek zyskuje przewagę nad interesem i prawami pozostałych.
 • Terence McKenna

  Skoro już w XIX wieku zgodziliśmy się przyznać, że człowiek pochodzi od małpy, najwyższy czas pogodzić się z faktem, że były to naćpane małpy.
 • Aleister Crowley

  Czyn wole swą, niechaj będzie całym Prawem.

  Nie masz żadnego prawa prócz czynienia twej woli. Czyn ja i nikt inny nie powie nie.

  Każdy mężczyzna i każda kobieta jest gwiazdą.

  Nie ma boga prócz człowieka.

  Człowiek ma prawo żyć wedle swych własnych praw
  żyć tak jak tego chce
  pracować tak jak chce
  bawić się tak jak chce
  odpoczywać tak jak chce
  umrzeć kiedy i jak chce

  Człowiek ma prawo jeść to co chce: pić to co chce: mieszkać tam gdzie chce: podróżować po powierzchni Ziemi tam gdzie tylko chce.

  Człowiek ma prawo myśleć co chce
  mówić co chce: pisać co chce: rysować, malować, rzeźbić, ryć, odlewać, budować co chce: ubierać się jak chce

  Człowiek ma prawo kochać jak chce

  Człowiek ma prawo zabijać tych, którzy uniemożliwiają mu korzystanie z tych praw

  niewolnicy będą służyć

  Miłość jest prawem, miłość podług woli.
 • Anarchizm metodologiczny

  Anarchizm metodologiczny - jest programem (a właciwie antyprogramem), zgodnie z którym należy z wielką ostrożnością podchodzić do każdej dyrektywy metodologicznej, (w tym do samego anarchizmu) bowiem zaistnieć może sytuacja, w której lepiej jest z anarchizmu zrezygnować (aby nie hamować rozwoju wiedzy) niż go utrzymywać.
  Paul Feyerabend
 • Strony

 • Reklamy

Jak stworzyć Państwo bez użycia siły?

Posted by psychoneurocybernauta w dniu 13 stycznia 2017

Każde Państwo powstaje w większym lub mniejszym terrorze, ale czy można tworzyć Państwo nie odwołując się do przemocy?

Znamy terror powstających nowych państw. Dzisiaj ISIS krwawo tworzy swoje Państwo Islamskie, Rosja Sowiecka powstała w morzu krwi, tak samo nazistowskie Niemcy, czy czystki etniczne urządzone przez banderowską Ukrainę, nawet Polska tworzona przez marszałka Piłsudskiego nie jest wolna od przemocy.

Dlatego Państwo jest nie moralne ze swojej natury.

Wszelkie działania oparte o inicjowanie przemocy wobec innych ludzi są złe moralnie – tym jest kradzież, morderstwo, porwanie, okaleczenie, uwiezienie, gwałt, naruszenie cudzej nietykalności cielesnej, wymuszenie, oszustwo, groźba karalna – to są wszystko czyny złe, niemoralne, grzeszne. Tak jest w każdej większej religii i każdym innym sensownym systemie etycznym.

Jest bardzo mało przykładów tworzenia Państw bez odwoływania się do przemocy.

15977728_298663840531933_8543233850986436948_n

a jednak

966 pierwsza Rewolucja naszych praojców i powstanie Królestwa Polskiego. Mieszko I wziął sobie za żonę czeszkę Dobrawę i cały kraj przeszedł na chrześcijaństwo z miłością, a nie ogniem i mieczem, jak czyniły to ludy germańskie, co bardzo spodobało się Papieżowi (w końcu ktoś zrozumiał ideę chrześcijaństwa), a Niemcy już nie mieli więcej wymówek, żeby ‚nawracać’ plemiona słowiańskie

420 lat później Wielki Książę litewski Jogaila szukając sojusznika w walce z Zakonem Krzyżackim znalazł go sobie w Królestwie Polskim i wziął za żonę Królowe Polski Jadwiga Andegaweńską (węgierkę) w zamian za chrystianizację kraju, tak samo jak poprzednio odbyło się to z miłością a nie ogniem i mieczem.

Dynastia Jagielonów zakończyła się utworzeniem (Unia Lubelska 1569) Pierwszego wolnościowego federacyjnego Państwa na świecie – Rzeczpospolitej Obojga Narodów, również bez użycia przemocy tylko z poprzez żmudne wieloletnie negocjacje.

W 1658 Rzeczpospolita przekształca się w Rzeczpospolita Trojga Narodów (Unia hadziacka) dzięki staraniom szlachcica polskiego rusina (ukraińca) Jerzego Niemirycza, również na drodze dyplomacji.

W 1919 Polska, jako jedno ze zwycięskich państw, reprezentowana przez Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego podpisuje Traktat Wersalski z Państwami pokonanymi w I wojnie światowej (Niemcy, Austro-Wegry, Turcja, Bulgaria) na drodze dyplomacji.

Jak pokazuje historia Rzeczpospolitej można utworzyć Państwo nie odwołując się do przemocy, nie przeprowadzając czystek etnicznych jak zrobili to banderowcy czy hitlerowcy, ale trzeba mieć elitę intelektualną, patriotów którzy znają swoje obowiązki.

Państwo Polskie przez I wojną światową nie istniało ale ludzie znali swoje obowiązki.

„Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka.
Bo im szersza strona mego ducha żyje życiem zbiorowym narodu, tym jest mi ono droższe, tym większą ma ono dla mnie cenę i tym silniejszą czuję potrzebę dbania o jego całość i rozwój.” Roman Dmowski

 

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: