Wolni z wolnymi, równi z równymi i zacni z zacnymi.

Rex regnat et non gubernat

 • Thomas Jefferson

  Kiedy obywatele obawiają się swojego rządu, jest to tyrania. Gdy to rząd obawia się obywateli, mamy do czynienia z wolnością.
 • Margaret Thatcher

  Unia Europejska jest skazana na niepowodzenie, gdyż jest czymś szalonym, utopijnym projektem, pomnikiem pychy lewicowych intelektualistów.
 • Włodzimierz Lenin

  Socjalizm to nic innego jak państwowy monopol kapitalistyczny stworzony dla korzyści wszystkich ludzi.
 • Ralph Waldo Emmerson

  Religia jednego wieku staje się literacką rozrywką następnych.
 • Soren Kierkegaard

  Są dwa sposoby w jakie człowiek może dać się ogłupić. Pierwszy to uwierzyć w rzeczy nieprawdziwe. Drugi, to nie wierzyć w prawdziwe.
 • Ayn Rand

  Jako że nie istnieje taki byt, jak “społeczeństwo”, ponieważ społeczeństwo to pewna liczba indywidualnych jednostek, zatem idea, że “społeczny interes” jest ważniejszy od interesu jednostek, oznacza jedno: że interes i prawa niektórych jednostek zyskuje przewagę nad interesem i prawami pozostałych.
 • Terence McKenna

  Skoro już w XIX wieku zgodziliśmy się przyznać, że człowiek pochodzi od małpy, najwyższy czas pogodzić się z faktem, że były to naćpane małpy.
 • Aleister Crowley

  Czyn wole swą, niechaj będzie całym Prawem.

  Nie masz żadnego prawa prócz czynienia twej woli. Czyn ja i nikt inny nie powie nie.

  Każdy mężczyzna i każda kobieta jest gwiazdą.

  Nie ma boga prócz człowieka.

  Człowiek ma prawo żyć wedle swych własnych praw
  żyć tak jak tego chce
  pracować tak jak chce
  bawić się tak jak chce
  odpoczywać tak jak chce
  umrzeć kiedy i jak chce

  Człowiek ma prawo jeść to co chce: pić to co chce: mieszkać tam gdzie chce: podróżować po powierzchni Ziemi tam gdzie tylko chce.

  Człowiek ma prawo myśleć co chce
  mówić co chce: pisać co chce: rysować, malować, rzeźbić, ryć, odlewać, budować co chce: ubierać się jak chce

  Człowiek ma prawo kochać jak chce

  Człowiek ma prawo zabijać tych, którzy uniemożliwiają mu korzystanie z tych praw

  niewolnicy będą służyć

  Miłość jest prawem, miłość podług woli.
 • Anarchizm metodologiczny

  Anarchizm metodologiczny - jest programem (a właciwie antyprogramem), zgodnie z którym należy z wielką ostrożnością podchodzić do każdej dyrektywy metodologicznej, (w tym do samego anarchizmu) bowiem zaistnieć może sytuacja, w której lepiej jest z anarchizmu zrezygnować (aby nie hamować rozwoju wiedzy) niż go utrzymywać.
  Paul Feyerabend
 • Strony

 • Reklamy

Ruch Społeczeństwa Alternatywnego

Posted by psychoneurocybernauta w dniu 5 czerwca 2013

Ruch Społeczeństwa Alternatywnego – organizacja anarchistyczna, która powstała w Gdańsku w 1983 r. z inicjatywy Janusza Waluszki , Krzysztofa Skiby i Wojciecha Jankowskiego i Cezarego Waluszki.

Wywodziła się z środowiska pisma Gilotyna, działającego w I Liceum Ogólnokształcącym od marca 1980 r. (w stanie wojennym jako Podaj Dalej). Od września 1983 r. pismem RSA był Homek.

Grupa prowadziła walkę z władzą komunistyczną (m.in. przez demonstracje uliczne, z których najgłośniejsza miała miejsce 1 maja 1985 , gdy demonstranci zatrzymali na 40 minut oficjalny pochód, a później w walkach ulicznych rozbili oddziały ZOMO , raniąc ponad 70 milicjantów) oraz prowadząc kampanię na rzecz zniesienia przymusowej służby wojskowej (później kontynuował ją Ruch Wolność i Pokój , do którego weszła część uczestników RSA) i przeciw budowie elektrowni jądrowej w Żarnowcu (obie zakończone sukcesem).

W II poł. lat 80. powstały grupy RSA w Szczecinie, Poznaniu, Warszawie, Białymstoku, Chełmnie i in. W Gdańsku RSA utworzyło w 1984 r. Porozumienie Grup Niezależnych „Wolność”, zrzeszające grupy młodzieżowe, które sprzeciwiały się ugodowej wobec komunistów polityce kierownictwa podziemnej Solidarności (ciąg dalszy tej inicjatywy stanowiła Grupa X Pawilon, utworzona w czerwcu 1989 ). W maju-czerwcu 1988 r. RSA, wraz z Formacją Tranzytoryjną Totart i lokalną grupą Ruchu Wolność i Pokój, utworzyła Międzymiastówkę Anarchistyczną (dziś: Federacja Anarchistyczna ) o zasięgu ogólnopolskim.

Po 1989 r. ruch nie zaniechał działalności, uznając, że nowy system nie ma nic wspólnego z ideałami pierwszej Solidarności i jej programem – Samorządną Rzeczpospolitą. Organizuje akcje ogólnopolskie (m.in. w/s podatków, nacjonalizmu etc.), jak i lokalne (w/s niszczenia targowisk, sprzedaży wodociągów firmie francuskiej itp., co doprowadziło do uwięzienia za łapówki pierwszego prezydenta Gdańska; część uczestników RSA w ramach Obywatelskiej Ligi Ekologicznej prowadzi skuteczną walkę o ścieżki rowerowe w mieście). Miejsce Homka w tym czasie zajęło pismo La Bestia, obok którego RSA wydaje pismo ulotne Ulica (na wzór gdańskiej Ulicy powstały jej mutacje w różnych miastach, m.in. w Słupsku, Słubicach, Poznaniu, Toruniu i in.) i pismo pojedyncze NIErząd.

Publikacja jest udostępniona w encyklopedii serwisu Szkolnictwo.pl. Treść objęta jest licencją GNU Wolnej Dokumentacji w wersji 1.1 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów.

Film Nie bój, nie bój to opowieść o trzech przyjaciołach, Dżekobie, Janym i Skibie, którzy w 1983 roku utworzyli w Gdańsku anarchistyczny Ruch Społeczeństwa Alternatywnego

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: