Wolni z wolnymi, równi z równymi i zacni z zacnymi.

Rex regnat et non gubernat

 • Thomas Jefferson

  Kiedy obywatele obawiają się swojego rządu, jest to tyrania. Gdy to rząd obawia się obywateli, mamy do czynienia z wolnością.
 • Margaret Thatcher

  Unia Europejska jest skazana na niepowodzenie, gdyż jest czymś szalonym, utopijnym projektem, pomnikiem pychy lewicowych intelektualistów.
 • Włodzimierz Lenin

  Socjalizm to nic innego jak państwowy monopol kapitalistyczny stworzony dla korzyści wszystkich ludzi.
 • Ralph Waldo Emmerson

  Religia jednego wieku staje się literacką rozrywką następnych.
 • Soren Kierkegaard

  Są dwa sposoby w jakie człowiek może dać się ogłupić. Pierwszy to uwierzyć w rzeczy nieprawdziwe. Drugi, to nie wierzyć w prawdziwe.
 • Ayn Rand

  Jako że nie istnieje taki byt, jak “społeczeństwo”, ponieważ społeczeństwo to pewna liczba indywidualnych jednostek, zatem idea, że “społeczny interes” jest ważniejszy od interesu jednostek, oznacza jedno: że interes i prawa niektórych jednostek zyskuje przewagę nad interesem i prawami pozostałych.
 • Terence McKenna

  Skoro już w XIX wieku zgodziliśmy się przyznać, że człowiek pochodzi od małpy, najwyższy czas pogodzić się z faktem, że były to naćpane małpy.
 • Aleister Crowley

  Czyn wole swą, niechaj będzie całym Prawem.

  Nie masz żadnego prawa prócz czynienia twej woli. Czyn ja i nikt inny nie powie nie.

  Każdy mężczyzna i każda kobieta jest gwiazdą.

  Nie ma boga prócz człowieka.

  Człowiek ma prawo żyć wedle swych własnych praw
  żyć tak jak tego chce
  pracować tak jak chce
  bawić się tak jak chce
  odpoczywać tak jak chce
  umrzeć kiedy i jak chce

  Człowiek ma prawo jeść to co chce: pić to co chce: mieszkać tam gdzie chce: podróżować po powierzchni Ziemi tam gdzie tylko chce.

  Człowiek ma prawo myśleć co chce
  mówić co chce: pisać co chce: rysować, malować, rzeźbić, ryć, odlewać, budować co chce: ubierać się jak chce

  Człowiek ma prawo kochać jak chce

  Człowiek ma prawo zabijać tych, którzy uniemożliwiają mu korzystanie z tych praw

  niewolnicy będą służyć

  Miłość jest prawem, miłość podług woli.
 • Anarchizm metodologiczny

  Anarchizm metodologiczny - jest programem (a właciwie antyprogramem), zgodnie z którym należy z wielką ostrożnością podchodzić do każdej dyrektywy metodologicznej, (w tym do samego anarchizmu) bowiem zaistnieć może sytuacja, w której lepiej jest z anarchizmu zrezygnować (aby nie hamować rozwoju wiedzy) niż go utrzymywać.
  Paul Feyerabend
 • Strony

 • Reklamy

Operacja Northwoods

Posted by psychoneurocybernauta w dniu 28 października 2012

Operacja Northwoods lub Northwoods – był to kryptonim tajnej operacji pod fałszywą flagą, zaproponowany przez rząd Stanów Zjednoczonych w 1962 roku. Zakładał przeprowadzenie przez CIA lub inne agencje rządowe ataków terrorystycznych w miastach USA; ataki te miały zwiększyć publiczne poparcie dla planowanej wojny przeciwko Fidelowi Castro na Kubie. Jeden z wariantów planu proponował rozpętanie kampanii terroru kubańskiego na obszarze Miami, innych miast Florydy, a nawet w samym Waszyngtonie.

Zawarte w planach operacji porwanie samolotu oraz zamachy, obwiniające przy pomocy fałszywych dowodów rząd Kuby, miały stanowić Casus belli dla Stanów Zjednoczonych.

Operacja Northwoods została opracowana przez Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, podpisana przez przewodniczącego Lymana Lemnitzera i wysłana do sekretarza obrony.

Plan był częścią amerykańskiego Projektu Kuba (Operacja Mongoose), inicjatywy zmierzającej do odzyskania kontroli nad Kubą.

Operacja nigdy nie została oficjalnie zatwierdzona ani wykonana.

Geneza i upublicznienie operacji

Szkic operacji został przedstawiony w dokumencie zatytułowanym „Uzasadnienie interwencji wojskowej USA na Kubie (TS)”. Dokument został opracowany przez Departament Obrony (DoD) oraz komórkę Kolegium Połączonych Szefów Sztabów (JCS) odpowiedzialną za rejon Karaibów. (Zamieszony na marginesie „TS”, jest skrótem od „Top Secret”.)

Dokument został przedstawiony przez Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, sekretarzowi obrony Robertowi McNamarze w dniu 13 marca w celu wstępnego planowania. Kolegium Połączonych Szefów Sztabów rekomendowało, aby zarówno jawne, jaki i ukryte aspekty operacji były im przypisywane.

Plany operacji zostały pierwotnie opublikowane 18 listopada 1997 roku, przy odtajnianiu dokumentów związanych z zabójstwem John F. Kennedy’ego, amerykańskiej Federalnej Agencji nadzorującej upublicznianie zapisów związanych z zamachem.

W sumie 1521 stron tajnych dokumentów obejmujących okres od 1962 do 1964 roku zostało jednocześnie upublicznionych.

Dokumenty dotyczące operacji, zostały opublikowane w sieci, w formie kompletnej (z min. tytułową stroną), przez Archiwum Bezpieczeństwa Narodowego 30 kwietnia 2001 roku.

Operation Northwoods memorandum (13 March 1962)

Założenia operacji

Informacje nieweryfikowalne mogą zostać zakwestionowane i usunięte.
Aby uczynić sekcję weryfikowalną, należy podać przypisy do materiałów opublikowanych w wiarygodnych źródłach.

W odpowiedzi na wniosek o pretekst dla interwencji wojskowej, Szefa Operacji Projektu Kuba, Gen. Edward Lansdale, w dokumencie wymieniono działania (w niektórych przypadkach określono ogólne plany), które według autorów zagwarantują publiczne i międzynarodowe poparcie dla interwencji wojskowej na Kubie:

1. Użyć prowokacji jako podstawy do interwencji wojskowej USA na Kubie. Wskazane jest także zainscenizować takie działania, aby przekonać Kubańczyków o nieuchronności inwazji. Możliwe incydenty pozwolą na szybką interwencje, jako odpowiedz na kubańskie działania.

2. Szereg dobrze skoordynowanych incydentów w Guantanamo jak i w okolicy, przeprowadzonych przez wrogie siły kubańskie.

a) Działania mające na celu uwiarygodnienie ataku (nie jest to porządek chronologiczny):

Rozpowszechnienie plotek (wielu). Użycie radia.
Lądowanie zaprzyjaźnionych Kubańczyków w mundurach „przez płot”, w celu przygotowania ataku na bazę.
Pochwycenie kubańskich (przyjaznych) sabotażystów wewnątrz bazy.
Zamieszki w pobliżu głównej bramy bazy (przyjaźni demonstranci).
Wysadzenie amunicji wewnątrz bazy; rozniecenie pożarów.
Zniszczenie samolotu (sabotaż).
Przemyt amunicji do moździerzy z zewnątrz do bazy. Uszkodzenia niektórych instalacji.
Przechwycenie zespołów zamachowców przypływających od strony morza lub z okolic miasta Guantanamo.
Zatrzymanie oddziału szturmowego.
Sabotaż statku w porcie.
Zatopienie jednostki w pobliżu wejścia do portu. Inscenizacja pogrzebów ofiar.

b) Odpowiedzią USA byłyby zabezpieczenia dostaw wody i energii elektrycznej, zniszczenie artylerii, która zagraża bazie.

c) Następnie rozpoczęcie operacji wojskowych dużą skalę.

3. Inscenizacja incydentu podobnego do tego z USS „Maine”:

a) Zniszczenie amerykańskiego statku w Zatoce Guantanamo, obwinienie Kuby.

b) Zniszczenie zdalnie sterowanego statku (bezzałogowego) na kubańskich wodach. Przyczyną takiego zdarzenia w pobliżu Hawany lub Santiago miałby być kubański atak z powietrza lub morza, albo obu naraz. Sama obecność kubańskich samolotów lub statków miałaby wystarczyć, aby dostarczyć dowodów na to, że statek został zniszczony przez stronę Kubańską. Bliskość do Hawany lub Santiago ma dodać wiarygodności incydentu.

4. Rozwinięcie kampanii terroru komunistycznego na obszarze Miami, Florydy, Waszyngtonie. Ofiarami zamachów mieliby być uchodźcy z Kuby. Zatopienie łodzi pełnej Kubańczyków w drodze z Florydy (rzeczywista lub symulowana). Kilka eksplozji bomb w starannie wybranych miejscach, aresztowanie kubańskich agentów oraz produkcja specjalnie spreparowanych dokumentów potwierdzających kubańskie zaangażowanie.

5. Zainscenizowanie „kubańskich” desantów na plażach sąsiednich państw. Poparcie przez Kubę działań wywrotowych na Haiti, Dominikanie, Gwatemali, Nikaragui. Działania takie mogą zostać zwielokrotnione oraz upublicznione. Wykorzystanie wrażliwości Dominikany na wtargnięcie w przestrzeń powietrzną. Bombardowanie w nocy przez „kubańskie” B-26 lub C-46. Operacja ta mogłaby być połączona z „kubańską” wiadomością dla podziemia komunistycznego w Republice Dominikańskiej.

6. Wykorzystanie myśliwców MIG przez amerykańskich pilotów; miałoby to przynieść dodatkowe korzyści prowokacji. Atak na samoloty cywilne, zniszczenie amerykańskich samolotów wojskowych, jako działania uzupełniające. Odpowiednio pomalowane samoloty F-86, mające przekonać pasażerów linii lotniczych o ataku kubańskiego Migów oraz poinformowanie przez pilota o takim fakcie. Podstawową wadą tej propozycji miałyby być problemy z odpowiednią modyfikacją samolotu.

7. Próba porwania samolotu cywilnego przez agentów rządu Kuby.

8. Przygotowanie przekonujących dowodów na to, że kubański samolot zaatakował oraz zestrzelił cywilny samolot w drodze ze Stanów Zjednoczonych do Jamajki, Gwatemali, Panamy lub Wenezueli. Pasażerami mogłaby być grupa studentów udająca się na wakacje lub jakiejkolwiek inna grupa osób zainteresowania wspólnym wyczarterowaniem lotu.

a) Przygotowane zostałyby dwa identyczne samoloty o takich samych numerach, z czego jeden byłby oficjalnie zarejestrowany na kontrolowaną przez CIA firmę, działającą na obszarze Miami. W wyznaczonym czasie duplikat miał być załadowany staranie wybranymi pasażerami, pod fałszywymi nazwiskami. Oficjalnie zarejestrowany samolot miał być przekształcony w bezzałogową, zdalnie sterowaną jednostkę.

b) Start obu samolotów miał być staranie zaplanowany, aby umożliwić spotkanie się obu jednostek na południe od Florydy. W wyznaczonym punkcie, samolot z pasażerami na pokładzie miał obniżyć lot i utrzymując niski pułap wylądować na terenie Bazy Lotniczej Eglin. Tam miała się odbyć uzgodniona ewakuacja pasażerów oraz powrót samolotu do pierwotnego stanu (tj. sprzed upodobnienia do oficjalnej jednostki). W międzyczasie zdalnie sterowany samolot nadal kontynuował plan lotu. Po znalezieniu się w pobliżu Kuby, miał rozpocząć nadawać sygnał „Mayday” na międzynarodowej częstotliwości, wraz z komunikatem stwierdzającym atak przez kubańskie myśliwce. Transmisja zostałaby przerwana przez zdalne zniszczenie samolotu. To pozwoliło by na poinformowanie USA o incydencie przez ICAO, mającą swoją stacje radiową na półkuli zachodniej. Dzięki temu Stany Zjednoczone nie musiałyby same przedstawiać informacji o zestrzeleniu; dodatkowo incydent zostałoby potwierdzony przez międzynarodową agendę ONZ.

9. Jeżeli byłoby to możliwe, stworzyć sytuacje, w której kubańskie Migi zestrzeliłyby samolot USAF nad wodami międzynarodowymi, w niesprowokowanym ataku.

a) Cztery lub pięć samolotów F-101 miało być wysyłane z bazy Homestead na Florydzie, w pobliże Kuby. Ich misją byłaby symulacja walki powietrznej nad południową Florydą. Załogi zostałyby poinformowane, aby pozostać co najmniej 12 mil od wybrzeży kubańskich. W przypadku wrogich działań podjętych przez kubańskie Migi, będą mogli użyć ostrej amunicji.

b) Podczas tych lotów, wcześniej poinformowany pilot, nadałby komunikat o zaatakowaniu przez Migi wraz z informacją o zestrzeleniu. Na tym transmisja miała się zakończyć. Pilot miał obniżyć lot oraz kierować się bezpośrednio na zachód do bazy Eglin. Po wylądowaniu samolot otrzymałby nowy numer. Pilot całą misje wykonywałby pod fałszywym nazwiskiem, by uchronić swoją właściwą tożsamość.

c) W mniej więcej tym samym czasie okręt podwodny na domniemanym miejscu zestrzelenia, umieściłby szczątki F-101, spadochron itp., od 15 do 20 mil od wybrzeży kubańskich. Piloci powracający do bazy Homestead, przedstawiliby prawdziwe dane o widzianych szczątkach. Statki ratownicze oraz samoloty wysłane w rejon zestrzelania, poinformowałyby o znalezionych częściach samolotu.
Założenia Operacji Mongoose
Członkowie Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, od lewej: adm. George W. Anderson Jr. (szef operacji morskich), gen. Goerge H. Decker, gen. Leyman L. Lemnintzer (przewodniczący), gen. Curtis E. LeMay, gen. David M. Shoup (dowódca korpusu Marines)

Oprócz Operacji Northwoods, w ramach Operacji Mongoose, Departament Obrony przygotował kilka podobnych propozycji wymierzonych przeciwko rządowi Fidela Castro.

Dwanaście z nich pochodzą z 2 lutego 1962 roku, z dokumentu zatytułowanego „Możliwe działania, aby sprowokować, nękać lub zakłócić spokój na Kubie”, opracowanego przez gen. William H. Craiga oraz przedstawionego gen. Edward Lansdale, dowódcy operacji Mongoose.

Memorandum zawiera również Operację Bingo, która ma stworzyć pozorowany atak na Guantanamo Bay Naval Base, dostarczając w ten sposób pretekstu do ataku na Kubę.

Obejmuje również Operacje Dirty Trick, która zakładała obwinienie Castro w razie niepowodzenia misji Mercury 6. Celem tej operacji było dostarczenie dowodu, który nieodwołalnie powinien dowieść, że niepowodzenie programu Mercury jest spowodowane działalnością komunistów na Kubie. Nawet po utracie przez gen. Lemnitzera stanowiska przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, Kolegium nadal opracowywało plany operacji co najmniej do 1963 roku. Inny dokument Departamentu Obrony utworzony w 1963 roku, omawia plan, w którym Kuba zaatakowała członka Organizacji Państw Amerykańskich (OPA), dając pretekst Stanom Zjednoczonym do wykonania odwetu. Plan wyraża przekonanie, że takie rozpoczęcie konfliktu, zagwarantuje USA prawie na pewno poparcie dwóch trzecich członków OPA, dla wspólnych działań militarnych przeciwko Kubie.

Zaproponowano również cele do skrytych ataków na Trynidad i Tobago oraz Jamajce. Jako że oba państwa są członkami Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, Kolegium Połączonych Sztabów miało nadzieje, że potajemnie ataki, a następnie fałszywie obwinienie Kuby, mogłyby wpłynąć na poparcie wojny przez obywateli Wielkiej Brytanii. Pomysł ten został opisany jako bardzo ryzykowny, ze względu na trudności w zachowaniu pełnej tajemnicy; rekomendowano aby tą operacją zajmowała się grupa staranie wyselekcjonowanych osób.

Raport Departamentu Obrony sugeruje również potajemnie przekupienie jednego z dowódców wojsk Kuby, aby ten rozpoczął atak na Guantanamo.

Reakcja

Prezydent John F. Kennedy osobiście odrzucił wniosek proponujący rozpoczęcie Operacji Northwoods. Jak wynika z dokumentu Pentagonu z dnia 16 marca 1962 roku, opisujący spotkanie gen. Lemnitzera z prezydentem, generał ogólnie poinformował, że wojsko ma plany interwencji USA na Kubie. Ponadto przygotowano plany stworzenia pretekstów możliwych do wykorzystania, dzięki którym można by było dokonać odwetu. Prezydent odpowiedział dosadnie, że nie ma zamiaru użycia sił zbrojnych. Zasugerował aby generał Lemnitzer zaangażował siły i środki do rozwiązania problemu Berlina.

Pomimo tego wniosek o rozpoczęcie Operacji został wysłany do zatwierdzenia przez sekretarza obrony, Roberta McNamarę, ale nie został zrealizowany. Wkrótce potem Kennedy usunął gen. Lemnitzera ze stanowiska przewodniczącego Kolegium Szefów Połączonych Sztabów; po odwołaniu Lemnitzer został w styczniu 1963 Naczelnym Dowódcą Połączonych Sił Zbrojnych NATO.

Ciągły nacisk przeciwko rządowi kubańskiemu przez wewnętrzne elementy amerykańskich wojsk oraz wywiadu (nieudane lądowanie w Zatoce Świń oraz Projekt Kuba), zmobilizowały USA do bardziej aktywnych, agresywnych działań przeciwko ruchom komunistycznym na całym świecie. Po Zatoce Świń, Kennedy odwołał dyrektora CIA, Allena Dullesa, zastępcę dyrektora Charlesa P. Cabella oraz głównego planistę inwazji w Zatoce Świń, Richarda Bissella, samemu zwracając większa uwagę na Wietnam.

W dniu 3 sierpnia 2001 roku, Zgromadzenie Narodowe Władzy Ludowej (główny organ ustawodawczy Republiki Kuby) wydał oświadczenie odnoszące się do Operacji Northwoods i Operacja Mongoose, w którym stanowczo potępiono plany USA.

„Pentagon Proposed Pretexts for Cuba Invasion in 1962 (ang.). National Security Archive, 2001-04-30

Całość dokumentacji Operacji Northwoods w formacie JPEG lub HTML (en)

————

Operation Northwoods was a series of false-flag proposals that originated in 1962 within the United States government, and which the Kennedy administration rejected.[2] The proposals called for the Central Intelligence Agency (CIA), or other operatives, to commit acts of terrorism in U.S. cities and elsewhere. These acts of terrorism were to be blamed on Cuba in order to create public support for a war against that nation, which had recently become communist under Fidel Castro.[3] One part of Operation Northwoods was to „develop a Communist Cuban terror campaign in the Miami area, in other Florida cities and even in Washington.”

Operation Northwoods proposals included hijackings and bombings followed by the introduction of phony evidence that would implicate the Cuban government. It stated:

„The desired resultant from the execution of this plan would be to place the United States in the apparent position of suffering defensible grievances from a rash and irresponsible government of Cuba and to develop an international image of a Cuban threat to peace in the Western Hemisphere.”

Several other proposals were included within Operation Northwoods, including real or simulated actions against various U.S. military and civilian targets. The plan was drafted by the Joint Chiefs of Staff, signed by Chairman Lyman Lemnitzer and sent to the Secretary of Defense. Although part of the U.S. government’s Cuban Project anti-communist initiative, Operation Northwoods was never officially accepted; it was authorized by the Joint Chiefs of Staff, but then rejected by President John F. Kennedy.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: