Wolni z wolnymi, równi z równymi i zacni z zacnymi.

Rex regnat et non gubernat

 • Thomas Jefferson

  Kiedy obywatele obawiają się swojego rządu, jest to tyrania. Gdy to rząd obawia się obywateli, mamy do czynienia z wolnością.
 • Margaret Thatcher

  Unia Europejska jest skazana na niepowodzenie, gdyż jest czymś szalonym, utopijnym projektem, pomnikiem pychy lewicowych intelektualistów.
 • Włodzimierz Lenin

  Socjalizm to nic innego jak państwowy monopol kapitalistyczny stworzony dla korzyści wszystkich ludzi.
 • Ralph Waldo Emmerson

  Religia jednego wieku staje się literacką rozrywką następnych.
 • Soren Kierkegaard

  Są dwa sposoby w jakie człowiek może dać się ogłupić. Pierwszy to uwierzyć w rzeczy nieprawdziwe. Drugi, to nie wierzyć w prawdziwe.
 • Ayn Rand

  Jako że nie istnieje taki byt, jak “społeczeństwo”, ponieważ społeczeństwo to pewna liczba indywidualnych jednostek, zatem idea, że “społeczny interes” jest ważniejszy od interesu jednostek, oznacza jedno: że interes i prawa niektórych jednostek zyskuje przewagę nad interesem i prawami pozostałych.
 • Terence McKenna

  Skoro już w XIX wieku zgodziliśmy się przyznać, że człowiek pochodzi od małpy, najwyższy czas pogodzić się z faktem, że były to naćpane małpy.
 • Aleister Crowley

  Czyn wole swą, niechaj będzie całym Prawem.

  Nie masz żadnego prawa prócz czynienia twej woli. Czyn ja i nikt inny nie powie nie.

  Każdy mężczyzna i każda kobieta jest gwiazdą.

  Nie ma boga prócz człowieka.

  Człowiek ma prawo żyć wedle swych własnych praw
  żyć tak jak tego chce
  pracować tak jak chce
  bawić się tak jak chce
  odpoczywać tak jak chce
  umrzeć kiedy i jak chce

  Człowiek ma prawo jeść to co chce: pić to co chce: mieszkać tam gdzie chce: podróżować po powierzchni Ziemi tam gdzie tylko chce.

  Człowiek ma prawo myśleć co chce
  mówić co chce: pisać co chce: rysować, malować, rzeźbić, ryć, odlewać, budować co chce: ubierać się jak chce

  Człowiek ma prawo kochać jak chce

  Człowiek ma prawo zabijać tych, którzy uniemożliwiają mu korzystanie z tych praw

  niewolnicy będą służyć

  Miłość jest prawem, miłość podług woli.
 • Anarchizm metodologiczny

  Anarchizm metodologiczny - jest programem (a właciwie antyprogramem), zgodnie z którym należy z wielką ostrożnością podchodzić do każdej dyrektywy metodologicznej, (w tym do samego anarchizmu) bowiem zaistnieć może sytuacja, w której lepiej jest z anarchizmu zrezygnować (aby nie hamować rozwoju wiedzy) niż go utrzymywać.
  Paul Feyerabend
 • Strony

 • Reklamy

Mocarz z Cerne Abbas.

Posted by psychoneurocybernauta w dniu 7 lutego 2009

Mieszkańcy Cerne Abbas w hrabstwie Dorset twierdzą, że są kustoszami jedynej w Wielkiej Brytanii usankcjonowanej pornografii, czyli gigantycznego rysunku wyrytego w łagodnym stoku kredowego wzgórza.

Mocarz z Cerne Abbas. Źr. Wikipedia.

Wielki, ponad 60 metrowej wysokości, rysunek wyobraża nagiego osiłka wymachującego maczugą, w stanie wskazującym na wysoki stopień erotycznego podniecenia. Długa na 9 metrów męskość mocarza przyciąga tłumy turystów i jest przedmiotem dumy całej okolicy.

Śmiały rysunek tworzą rowy, wyrąbane w kredowej skale i wypełnione białym tłuczniem, kontrastującym ostro z zielenią pastwisk. Kto pracowicie kuł kredowe zbocze, nie wiadomo.  Historycy tradycjonaliści uważają, że Nagi Mocarz (tak zwie się oficjalnie rysunek) przedstawia mitycznego Herkulesa, a wyrąbali go jakieś 2000 lat temu Rzymianie.

Wedle lokalnych podań kredowy rysunek jest starszy niż czasy władzy rzymskiego imperium nad Brytanią i przedstawia pogański symbol płodności. Co roku, latem, ściągają do Cerne Abbas bezpłodne pary, żeby spędzić noc w namiocie rozbitym na Mocarzu. Jest to ponoć patentowany sposób na doczekanie się potomstwa, o czym przekonał się markiz Bath, który zdesperowany nieudanymi próbami poczęcia potomka odwiedził w 1958 roku z żoną Mocarza i ma wspaniałą córkę, nazwaną w dowód wdzięczności Sylwią Cerne.

Mocarz z Cerne Abbas widziany z ziemi. Źr. Wikipedia.

Legendarną reputację Mocarza usiłował podważyć historyk-rewizjonista z uniwersytetu w Bristolu dr Ronald Hutton, który jakieś dziesięć lat temu ogłosił, że erotyczny rysunek powstał wszystkiego cztery wieki temu, a kredowe rowy wyryli frywolni mieszkańcy Cerne Abbas, żeby zakpić sobie z bigoterii purytańskich sąsiadów z okolicznych wiosek. Hutton szperał w archiwach i doszedł, że pierwsze wzmianki o „gigancie” i „mocarzu” pojawiły się dopiero w 1694 roku. Wcześniej nikt o nim nie pisał. Nawet Benedyktyni, których klasztor wznosił się w XVI wieku, a więc trochę wcześniej, o kilkaset metrów od Mocarza, nie wspomnieli o nim ani słowem w swoich kronikach.

Obrazoburczą rozprawę dr Huttona zdruzgotali lokalni historycy z hrabstwa Dorset, którzy powołali się na nie byle jaki autorytet, czyli na sir Flindersa Petrie, archeloga, który odkopał korytarze piramidy Cheopsa w Gizie. Sir Flinders badał w 1920 roku rysunek w Cerne Abbas i orzekł, że liczy on co najmniej 2 tysiące lat. Podobny wiek przypisał mu prof. Tim Darvill z uniwersytetu w Bournemouth, który badał niedawno Mocarza i wykrył, iż w XIX wieku przeszedł on „operację plastyczną”, dzięki której jego męskość wydłużyła się o 2,5 metra.

Rafał Brzeski – Londyn

http://www.polskieradio.pl/nauka/artykul.aspx?id=17092

Gigant z Cerne Abbas, Dorset, Anglia

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: