Wolni z wolnymi, równi z równymi i zacni z zacnymi.

Rex regnat et non gubernat

 • Thomas Jefferson

  Kiedy obywatele obawiają się swojego rządu, jest to tyrania. Gdy to rząd obawia się obywateli, mamy do czynienia z wolnością.
 • Margaret Thatcher

  Unia Europejska jest skazana na niepowodzenie, gdyż jest czymś szalonym, utopijnym projektem, pomnikiem pychy lewicowych intelektualistów.
 • Włodzimierz Lenin

  Socjalizm to nic innego jak państwowy monopol kapitalistyczny stworzony dla korzyści wszystkich ludzi.
 • Ralph Waldo Emmerson

  Religia jednego wieku staje się literacką rozrywką następnych.
 • Soren Kierkegaard

  Są dwa sposoby w jakie człowiek może dać się ogłupić. Pierwszy to uwierzyć w rzeczy nieprawdziwe. Drugi, to nie wierzyć w prawdziwe.
 • Ayn Rand

  Jako że nie istnieje taki byt, jak “społeczeństwo”, ponieważ społeczeństwo to pewna liczba indywidualnych jednostek, zatem idea, że “społeczny interes” jest ważniejszy od interesu jednostek, oznacza jedno: że interes i prawa niektórych jednostek zyskuje przewagę nad interesem i prawami pozostałych.
 • Terence McKenna

  Skoro już w XIX wieku zgodziliśmy się przyznać, że człowiek pochodzi od małpy, najwyższy czas pogodzić się z faktem, że były to naćpane małpy.
 • Aleister Crowley

  Czyn wole swą, niechaj będzie całym Prawem.

  Nie masz żadnego prawa prócz czynienia twej woli. Czyn ja i nikt inny nie powie nie.

  Każdy mężczyzna i każda kobieta jest gwiazdą.

  Nie ma boga prócz człowieka.

  Człowiek ma prawo żyć wedle swych własnych praw
  żyć tak jak tego chce
  pracować tak jak chce
  bawić się tak jak chce
  odpoczywać tak jak chce
  umrzeć kiedy i jak chce

  Człowiek ma prawo jeść to co chce: pić to co chce: mieszkać tam gdzie chce: podróżować po powierzchni Ziemi tam gdzie tylko chce.

  Człowiek ma prawo myśleć co chce
  mówić co chce: pisać co chce: rysować, malować, rzeźbić, ryć, odlewać, budować co chce: ubierać się jak chce

  Człowiek ma prawo kochać jak chce

  Człowiek ma prawo zabijać tych, którzy uniemożliwiają mu korzystanie z tych praw

  niewolnicy będą służyć

  Miłość jest prawem, miłość podług woli.
 • Anarchizm metodologiczny

  Anarchizm metodologiczny - jest programem (a właciwie antyprogramem), zgodnie z którym należy z wielką ostrożnością podchodzić do każdej dyrektywy metodologicznej, (w tym do samego anarchizmu) bowiem zaistnieć może sytuacja, w której lepiej jest z anarchizmu zrezygnować (aby nie hamować rozwoju wiedzy) niż go utrzymywać.
  Paul Feyerabend
 • Strony

 • Reklamy

Wolna Kultura – Free culture

Posted by psychoneurocybernauta w dniu 15 listopada 2008

W jaki sposób wielkie media wykorzystują technologię i prawo, aby blokować kulturę i kontrolować kreatywność.

Tytułem wstępu

Wolna kultura W dzisiejszym świecie co raz więcej miejsca poświęca się takim tematom jak prawa autorskie czy własność intelektualna. Upowszechnienie się Internetu powoduje tworzenie wśród narodów istnego społeczeństwa informacyjnego – które informację odbiera, tworzy, a także dzieli się nimi. Nie bez powodu Internet nazywa się globalną wioską.

Lawrence Lessig, profesor prawa na Uniwersytecie Stanforda, doszedł do ciekawych wniosków, analizując obecną sytuację związaną z prawami autorskimi czy szeroko rozumianym dostępem do kultury. W marcu 2004 Lessig wydał książkę pt. „Free culture” („Wolna kultura”), udostępniając jej treść w Internecie, na warunkach pozwalających na niekomercyjne rozpowszechnianie i modyfikację. Treść publikacji jest adekwatna do podtytułu, który brzmi następująco: „W jaki sposób wielkie media wykorzystują technologię i prawo, aby blokować kulturę i kontrolować kreatywność”.

W polskiej wersji książki znajdziemy również przedmowę autora, napisaną specjalnie dla Polaków. Oto jej krótki fragment:

Żyjąc w kulturach, które znają wolność i cieszą się nią, powoli, z zaskoczeniem, uświadamiamy sobie, że technologie wolności na naszych oczach przekształcają się w technologie kontroli. Internet obiecywał nam wolność, tymczasem jest budowany tak, by umożliwiać coraz większą kontrolę. Dzisiaj, coraz mniejsza grupa ludzi kontroluje więcej, niż kiedykolwiek wcześniej, a kontrola, jaką sprawują, jest coraz doskonalsza„.

Lawrence Lessig

Lawrence Lessig pisze o walce o wolność, odwołując się jednocześnie do ideałów, o które walczyła „Solidarność” w czasach komunizmu. Publikacja jest lekturą obowiązkową dla każdego, który ma styczność z kulturą – jest więc kierowana praktycznie dla każdego z nas. Warto poznać argumenty Lessiga, spojrzeć na obecną sytuację ze strony, którą ukazuje nam autor.

Na witrynie znajdziecie pełną treść książki (również w formacie PDF), a także kilka informacji i odnośników do stron o pokrewnej tematyce. Zapraszam przede wszystkim na strony Creative Commons.

http://www.wolnakultura.org
http://wolnakultura.info/

Wolna Kultura (html)

Wolna Kultura (pdf)

Pamiętaj!
System praw autorskich nie jest tak słuszny, jak oni chcieliby Ci wmówić. Słowa Martina Luthera Kinga „Miałem sen (C)” są wciąż zastrzeżone. Nie możesz śpiewać „Happy birthday (C)” w filmie bez zapłacenia za prawa. Wyrażenie „Wolność wyrazu (TM)” jest znakiem handlowym.

Wymiana plikami
To może być zarzut, który postawią Ci w sądzie. Ludzi sądzi się i więzi za opracowywanie technologii, które pozwalają innym na uczestniczenie w wymianie plikami. Nazywają to: „współudział w naruszeniu praw autorskich”. A przy okazji – gdzie są ci co wynaleźli magnetowidy, kserokopiarki i odtwarzacze kasetowe z funkcją nagrywania? Gdzie są ci kreatywnie rozwijający technologie pozwalające innym na strzelanie do ludzi? To musi być jakiś kiepski żart. Podczas gdy tysiące ludzi ciężko pracują, żeby Twoje dzieci zaczęły palić, albo żeby wyeksportować jeszcze więcej min lądowych, Ty za naruszenie praw autorskich jesteś winny 150.000 dolarów odszkodowania od każdej ściągniętej piosenki. Mówią, że przemysł muzyczny jest zagrożony. Cóż, a kto chce przemysłu muzycznego? W ogóle takiego przemysłu? Niektóre rzeczy pasują do puszkowanej żywności i samochodów, nie do kreatywności.

Kultura nic nie traci, kiedy coś kopiujesz. Odkrycie czegoś nie tłamsi przecież kreatywności. Całe społeczności stają się lepsze, kiedy ludzie uczą się nowych rzeczy i je wyrażają. Uczestnicz. Czerp przyjemność. Odkrywaj. Wyrażaj. Dziel się.

Życie nie jest tylko do odczytu

Udostępniaj swoją twórczość na jasnych, przyjaznych zasadach – na licencjach CC

CCCreative Commons
http://creativecommons.pl/
http://creativecommons.org/

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: