Wolni z wolnymi, równi z równymi i zacni z zacnymi.

Rex regnat et non gubernat

 • Thomas Jefferson

  Kiedy obywatele obawiają się swojego rządu, jest to tyrania. Gdy to rząd obawia się obywateli, mamy do czynienia z wolnością.
 • Margaret Thatcher

  Unia Europejska jest skazana na niepowodzenie, gdyż jest czymś szalonym, utopijnym projektem, pomnikiem pychy lewicowych intelektualistów.
 • Włodzimierz Lenin

  Socjalizm to nic innego jak państwowy monopol kapitalistyczny stworzony dla korzyści wszystkich ludzi.
 • Ralph Waldo Emmerson

  Religia jednego wieku staje się literacką rozrywką następnych.
 • Soren Kierkegaard

  Są dwa sposoby w jakie człowiek może dać się ogłupić. Pierwszy to uwierzyć w rzeczy nieprawdziwe. Drugi, to nie wierzyć w prawdziwe.
 • Ayn Rand

  Jako że nie istnieje taki byt, jak “społeczeństwo”, ponieważ społeczeństwo to pewna liczba indywidualnych jednostek, zatem idea, że “społeczny interes” jest ważniejszy od interesu jednostek, oznacza jedno: że interes i prawa niektórych jednostek zyskuje przewagę nad interesem i prawami pozostałych.
 • Terence McKenna

  Skoro już w XIX wieku zgodziliśmy się przyznać, że człowiek pochodzi od małpy, najwyższy czas pogodzić się z faktem, że były to naćpane małpy.
 • Aleister Crowley

  Czyn wole swą, niechaj będzie całym Prawem.

  Nie masz żadnego prawa prócz czynienia twej woli. Czyn ja i nikt inny nie powie nie.

  Każdy mężczyzna i każda kobieta jest gwiazdą.

  Nie ma boga prócz człowieka.

  Człowiek ma prawo żyć wedle swych własnych praw
  żyć tak jak tego chce
  pracować tak jak chce
  bawić się tak jak chce
  odpoczywać tak jak chce
  umrzeć kiedy i jak chce

  Człowiek ma prawo jeść to co chce: pić to co chce: mieszkać tam gdzie chce: podróżować po powierzchni Ziemi tam gdzie tylko chce.

  Człowiek ma prawo myśleć co chce
  mówić co chce: pisać co chce: rysować, malować, rzeźbić, ryć, odlewać, budować co chce: ubierać się jak chce

  Człowiek ma prawo kochać jak chce

  Człowiek ma prawo zabijać tych, którzy uniemożliwiają mu korzystanie z tych praw

  niewolnicy będą służyć

  Miłość jest prawem, miłość podług woli.
 • Anarchizm metodologiczny

  Anarchizm metodologiczny - jest programem (a właciwie antyprogramem), zgodnie z którym należy z wielką ostrożnością podchodzić do każdej dyrektywy metodologicznej, (w tym do samego anarchizmu) bowiem zaistnieć może sytuacja, w której lepiej jest z anarchizmu zrezygnować (aby nie hamować rozwoju wiedzy) niż go utrzymywać.
  Paul Feyerabend
 • Strony

 • Reklamy

Flight From Death: The Quest For Immortality

Posted by psychoneurocybernauta w dniu 16 października 2008

UCIEC ŚMIERCI
Flight From Death: The Quest For Immortality

film dokumentalny
USA, 2003, 85 min.

reżyseria: Patrick Shen

Dokument o psychologicznym podłożu lęku przed śmiercią. Dowiemy się, w jaki sposób strach przed śmiercią oddziałuje na naszą sferę psychiczną, duchową i kulturową.

Efekty strachu przed śmiercią widoczne są niemal we wszystkim, co robimy. Kariery, które budujemy, dzieci, które wychowujemy i wojny, które toczymy, stanowią manifestację pragnienia, by pojąć sens trwałości, który – biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy śmiertelni – nie jest wcale łatwy do pojęcia.

Lęk przed umieraniem może być zarówno stymulujący, jak i skłaniający do refleksji. Zjawisko śmierci od dawna pobudzało ludzką wyobraźnię. Już pierwsze badania oraz wysunięte na ich podstawie wnioski sugerowały, że ludzkie wyobrażenia na temat śmierci są mgliste, a dominującym ich składnikiem jest właśnie lęk. Najważniejszą jego cechą jest powszechność i nieuchronność.

Człowiek nieustannie czuje się zagrożony możliwością nieistnienia i nie jest w stanie przestać, mimo argumentów przekonujących o braku sensu tej obawy. Zdaniem wielu psychologów lęk przed śmiercią przeważa nad wszystkimi innymi lękami, chociaż nie działa tak bezpośrednio, jak one.

Dokument „Uciec śmierci” to efekt wieloletniej pracy filmowców. Zdjęcia kręcono w m.in.: Egipcie, Izraelu, Gujanie, Grecji i Chinach. Wywiadów udzielili czołowi uczeni, filozofowie, badacze i autorzy książek, jak: Robert Jay Lifton, Irvin Yalom czy Sam Keen.

The Quest for Immortality – Trailer

Flight From Death Part 1

Sam Keen on Ernest Becker

http://www.flightfromdeath.com/

Ernest Becker

Dużo do powiedzenia w kwestii lęku, strachu przed śmiercią z perspektywy współczesnej antropologii kulturowej i po trosze psychologii miałby zapewne Ernest Becker, formułujący ciekawe uwagi na temat funkcji tzw. “terroru śmierci” i naturalnej skłonności homo sapiens do obawy przed okolicznościami wydarzania się kresu życia.

W swych sformułowaniach plasuje się on wyraźnie po stronie kręgu uczonych (tzw. Morbidly-Minded) implikujących człowiekowi naturalność i nieuniknioność obaw wobec biologicznego zakończenia życia . Dodajmy na marginesie, że są one determinowane najczęściej: lękiem przed bólem konania, przed karą zaświatów lub z drugiej strony przed realną pustką.

„Ze względu na strach przed śmiercią wielu ludzi łączy się z silnymi, religijny mi lub politycznymi ideologiami. Psycholog, Ernest Becker, nazwał takie ideologie „wzorami nieśmiertelności” – receptami na zdobycie nieśmiertelności.

To wyjaśnia, dlaczego różnorakie kulty są tak atrakcyjne, i dlaczego ludzie bronią się tak gwałtownie przed utratą swych kultowych wierzeń, choćby były najbardziej absurdalne. Dzieje się tak, gdyż oni postanowili wierzyć, że w ich systemie ideały i czyny mają walor nieśmiertelności!”

„Ludzie tworzą rzeczywistość, której potrzebują po to, żeby odkryć siebie”

„Od niepamiętnych czasów typowym problemem człowieka jest potrzeba uduchowienia ludzkiego życia, wyniesienia go na wyjątkowy, nieśmiertelny poziom, poza cykle życia i śmierci, które charakteryzują wszystkie inne organizmy.”

http://www.ernestbecker.org/

Ernest Becker autor ksiażki The Denial of Death (Zaprzeczanie śmierci).
W filmie Woody Allena Annie Hall bohater Alvy Singer kupuje tą książkę swojej dziewczynie.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: